Бершадська міська
газета "Поштова вулиця"

Меню сайту
Категорії розділу
Прогноз погоди


Якщо ви натисните
на iнформер, то перейдете
на сторiнку погодного сервера,
де зможете ознайомитися
з прогнозом на два тижнi.

Нашi друзi




Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » 2012 » Лютий » 16 » Чи завжди мед буває солодким?
10:33
Чи завжди мед буває солодким?
Початок нашої розмови був дещо несподіваним. Анатолій Петрович згадав… 1913 рік. Тоді йшли дощі, був неврожай, у тому числі на мед. Але царський уряд виділив безплатно цукор усім пасічникам  Російської імперії. Було таке і в Радянському Союзі – певну кількість цукру безплатно видавали пасічникам. Але не всі із тих людей займалися бджільництво. Та й дехто із справжніх пасічників приписував собі кількість бджолосімей, щоб на дурняк одержати більше дефіцитного тодi продукту. А питання про кінцевий результат залишалось на останньому плані. Через деякий час та практика припинилася.
Бершадська районна спілка пасічників – одна з не багатьох в області, яка має чітко організовану структуру. Вона  об’єднує людей, які думають не лише про власний прибуток, а й про громадський інтерес. Вже багато років цю організацію очолює Анатолій ПОТАПЧУК.


- Анатолію Петровичу, чи вигідно нині займатися пасічництвом?
- І так, і ні. Посудіть самі – якщо торік оптова ціна меду складала в середньому 20 гривень за кілограм соняшникового і 30 гривень – за стільки ж акацієвого, то цьогоріч –  13-14 гривень за різний мед. А на півдні України ще дешевше. За моїми спостереженнями, оптовики взагалі хочуть збити ціну до 10 гривень. І це при тому, що середня ціна на цукор нині 7-8 гривень. Тому вигідніше продавати мед на базарах, але не всі це роблять. У нашому регіоні взятки з вуликів менші порівняно з півднем і сходом, де від сім’ї мають по 100 і більше кілограмів. А в нас якщо 50 – це вже добре.
- Скільки потрібно мати вуликів, щоб пасіка приносила прибуток?
- За часів Радянського Союзу людина, яка мала до 25 сімей, могла вважатися багатою – була дуже велика різниця в ціні на мед та інші продукти. А зараз навіть при наявності кількох десятків сімей деякі люди не можуть звести кінці з кінцями. Взагалі, про нормальну віддачу варто говорити при наявності не менше сотні сімей. Зрозуміло, що сам господар не може справитися з таким обсягом роботи, тому підключається сім’я. Такі пасічники шукають оптових покупців, а ті, хто має менше, скажімо, десять - двадцять, обмежуються друзями, родичами. І торгівлею на ринку вроздріб. Пасічники є різні – в одного є кількасот сімей, в іншого – п’ять.
- Недавно відбулися традиційні збори спілки, в яких взяв участь відомий в Україні пасічник. Це  дід Василь Соломка – редактор журналу «Бджолярський круг», автор цікавих книг та брошур. Про що велася мова на зібранні?
- Активних членів спілки у нас до тридцяти. І об’єдналися ми не заради виходячи якоїсь матеріальної зацікавленості чи для розв’язання своїх внутрішніх проблем,  а насамперед для того, щоб пропагувати бджільництво. Бо зараз у нас, на відміну від інших країн, зовсім відсутня пропаганда меду та бджолопродуктів. Скажіть, чи бачили ви таку рекламу у пресі чи чули по телебаченню, радіо? А в Німеччині, Ізраїлі, скандинавських країнах така інформація на телебаченні з’являється не менше п’яти разів на годину… Це соціальна реклама, на яку не жаліють коштів та ефірно часу, площ на шпальтах газет та журналів. У нас же набридливо розповідають про сумнівні медпрепарати та горілчані вироби (при цьому скромно застерігають у титрах, що вони шкідливі), а про те, що для багатьох людей могло б стати панацеєю, нічичирк. Я вважаю, що у засобах масової інформації взагалі потрібно було б безплатно подавати соціальну рекламу меду та продуктів бджільництва. Адже вони ефективніше сприяють лікуванню багатьох захворювань, ніж антибіотики. Взагалі про це повинна була б подбати держава. Можливо, хтось навмисне блокує таку цінну для людей інформацію? Не відчуваємо ми і підтримки (і взагалі будь-якої зацікавленості) влади на місцях. Раніше у кожному районі був зоотехнік по бджільництву, нині ж галузь поза межами інтересу владних структур. Дещо роблять самі пасічники для пропаганди, скажімо, той же дід Василь, розповсюджуючи різні тематичні книжечки. Коли я реалізую мед, то теж це роблю, безплатно роздаючи такі матеріали. Але цього недостатньо. В Ізраїлі, наприклад, держава за кожен кілограм меду виплачує пасічникам по сім доларів…
Вели пасічники на своїх зборах мову і про проблеми реалізації, розміщення пасік, механізації, ветеринарії та інше. Скажімо, рекомендації ветслужби по утриманню бджіл суперечать вимогам законодавства по бджільництву. Як тут бути?  А чи багато людей знають про чудодійні можливості апітерапії – лікування медом та бджолопродуктами?
Можливо, через те, що ми не обминаємо усіх аспектів галузі, шукаємо оптимальні шляхи виходу із ситуації, на наші збори постійно приїздять сусіди із Чечельницького району і навіть з Гайворонського району Кіровоградської області. Я ж  намагаюся бувати на різних заходах, які проводяться  на загальноукраїнському рівні І завжди інформую колег про те, що там говорилося. Але знову ж таки, хотілося б, щоб і представники влади не обминали наших зібрань.      
- Анатолію Петровичу, чому українці споживають так мало меду? 
- Одні кажуть, що просто його не люблять. Я бачу у нелюбові багатьох до цього чудодійного продукту те,  що в нас за останні десятиріччя просто не існувало культури споживання меду. Люди не привчені до нього. Та й відсутність інформації не сприяє зростанню інтересу до меду.. Колись вважалось: якщо в хаті нема хліба, солі і меду, то в ній живуть зовсім бідні люди. Мед потрібно споживати у будь-якій формі, у тому числі з чаєм. До речі, мені імпонує те, як послідовно і переконливо про це пишуть автори «Вінниччини», матеріали яких друкуються на сторінках «Зцілитель» та «Земля. Садиба. Господар». Вживання при лікуванні продуктів бджільництва – пилку, прополісу, маточного молочка тощо – хоч і триває довше, ніж лікування традиційними антибіотиками,  дає стабільніший результат.  До речі, в Америці у 70% замість цукру використовується саме мед. Там він є навіть у гірчиці. Високо цінується мед в Англії, де кілограм коштує до 50 євро.
Люди, які не вживають меду, збіднюють свій організм. Коли ж схаменуться  і починають вживати, буває вже пізно… А потім кажуть, що навіть мед не допоміг.
Про цілющі властивості меду пишеться і говориться дуже багато. Треба тільки прислухатися до цих порад і дотримуватися їх.
Загалом я з оптимізмом дивлюся в прийдешнє. Адже останнім часом у бджільництво йде все більше молодих людей, які вчаться не тільки на наших прикладах, а й прагнуть перейняти досвід тих країн, які є взірцем у веденні галузі – Китаю, Америки, Аргентини, Росії і т. д. А це  означає, що галузь має майбутнє.  

ПІСЛЯМОВА ДО РОЗМОВИ

Анатолія Потапчука я знаю вже багато років. Раніше він був прекрасним фотохудожником, його роботи друкувалися в пресі. Він керував фотогуртком. Та вже багато років пасічникує. І колеги незмінно обирають його керівником районної спілки. Він – член Спілки пасічників України, входить у гільдію медоварів (до речі, відзначений бронзовою медаллю на конкурсі питних медів).
Щороку до десяти разів бере участь у різноманітних виставках. Передплачує практично всі галузеві видання, підтримує зв’язки із пасічниками різних регіонів країни. 

Пасічництво у Потапчуків – це сімейна справа. Надійними помічниками і партнерами Анатолія Петровича є дружина Ольга Олександрівна, син В’ячеслав, донька Оксана, внуки Владислав та Діана. До речі, семикласника Владислава Анатолій Петрович інколи бере із собою на виставки.
Звісно ж, проблем у пасічництві чимало, і в короткій розмові про всі не згадаєш. Та хотілося б, аби ми всі і найперше влада прислухалися до думок досвідченого бджоляра. Добре було б, якби до розмови на цю тему долучилися й інші люди. Бо ж мова йде про здоров’я нації.

Вів розмову Федір ШЕВЧУК.

Категорія: Суспiльство | Переглядів: 1379 | Додав: landgraffs | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: