Бершадська міська
газета "Поштова вулиця"

Меню сайту
Категорії розділу
Прогноз погоди


Якщо ви натисните
на iнформер, то перейдете
на сторiнку погодного сервера,
де зможете ознайомитися
з прогнозом на два тижнi.

Нашi друзi




Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » 2011 » Листопад » 6 » Відкрили пам`ятник герою
21:13
Відкрили пам`ятник герою
З нагоди 67-ї річниці визволення України від фашистських загарбників 28 листопада у селі Романівці відбулося відкриття пам`ятника Герою Радянського Союзу Григорію Івашку, який є уродженцем села.
В
иготовлення пам`ятника відбулося за рахунок коштів приватного підприємця, який також народився у даному селі - Гереги Сергія Павловича, що нині проживає у м. Бершаді. Установчі роботи допомагали проводити небайдужі жителі села.



Івашко Григорій Лазарович
народився в 1921 р. у с. Мала Киріївка. Працював механізатором у колгоспі. У Радянській Армії з 1940 р. Учасник Великої Вітчизняної війни з квітня 1944 р. Боровся на 1-му і 2-му Українських фронтах. Загинув 25 січня 1945 р. у бою при форсуванні ріки Одер. Похований у братській могилі в Болеславиці у Польщі. За зразкове виконання бойових завдань командування на фронті боротьби з німецько-фашистськими загарбниками і виявлені при цьому відвагу і геройство Указом Президії Верховної Ради СРСР від 10 квітня 1945 р. навідникові 76-мм пушки батареї 32-го артилерійського Кишинівського полку 31-й стрілецької Сталінградської ордена Богдана Хмельницького дивізії червоноармійцеві Івашко Григорієві Лазаровичу посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

Ворог не пройшов

Попереду місто-міцність Вроцлав.  Шлях через ріку Одер. Розвідники доповілили: глибина велика і лід слабенький. Мостів немає. Береги заміновані. Сапери свою справу роблять, а завдання артилеристів - до ранку бути на західному березі. І закріпитися. 
Уночі почалася переправа. Гарматний розрахунок, у якому воював Григорій Івашко, швидко зорієнтувався - поставили гармату на широкі залізні листи - «лижі», прихопили побільше снарядів, причепили троси, і всі повільно попливли по льоду, що небезпечно потріскував.
У непроглядної тімені жменька бійців завзято просувалася вперед. Ворог не припиняв артилерійського обстрілу. Упав направляючий Іван Сила. Перев'язали пораненого товариші і знову вперед.
О
т і беріг. Зраділи - тверда земля під ногами і гармата не ушкоджена. Ще не розвидніло, коли йї підготували до бою, замаскували. Поруч, у мерзлій землі, видовбали окопщілини. Але не засиджувалися там артилеристи. Передали наказ командира: - Знаряддя до бою!
Навідник Івашко прикипів до прицілу. Завмер на мить. Далеко перед, у напрямку до них рухалися гітлерівці. - Вогонь! Призупинились фашисти. Залягли. Кілька секунд затишку. І знову атака. Напливають один за іншим сірозелені вали - і намертво залягають під вибухами гармат, що не умовкають.
- Молодець Григорій Івашко!- підбадьорює командир свого навідника. - На твоєму особистому рахунку вже три кулемети. До нагороди представимо. Десятий раз наступає супротивник. Усе менше сміливців йому протистоїть - убитий і командир гармати...
Гарматні вибухи, дим, фонтани води і землі - усі змішалося на п'ятачку. І, здавалося, немає в цьому пеклі вже нікого живого. Але як тільки підіймались фашисти - оживала безсмертна зброя.
Знову рухається збіговисько. Григорій Івашко оглянувся: було біля гармати їх троє, тепер він один, комусь снаряди подавати. Автоматично заштовхнув снаряд, спокійно закрив затвор, нахилився до окуляра панорами-прицілу, затис правою рукою шнур спуска...
Коли приспіла допомога, на вогневій позиції лежала безліч убитих фашистів, кожна п'ядь землі була порита воронками. Ворог не пройшов, утративши тут біля двох взводів піхоти. Смертю героя загинув у тім бої безстрашний Григорій Івашко.
У польському містечку Болеславице, у якому поховане серце великого російського полководця Кутузова, - є братська могила радянських воїнів. На червоному граніті вибите славне ім'я Героя Радянського Союзу двадцатичотирилітнього воїна Григорія Івашка.

"Поштова вулиця".

Категорія: Iсторiя | Переглядів: 700 | Додав: landgraffs | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: